Borderline

Borderline, znane również jako borderline personality disorder (BPD) to poważne zaburzenie psychiczne, które wpływa na sposób, w jaki jednostka myśli o sobie samej, innych ludziach oraz na sposób, w jaki funkcjonuje w relacjach.

Objawy

Osoby z zaburzeniem borderline często doświadczają trudności w kontroli swoich emocji i nastrojów. Mogą doświadczać silnych i trwałych uczuć lęku, depresji, gniewu, frustracji i pustki. Mogą również przejawiać skłonność do impulsywnego zachowania, takiego jak nieodpowiednie wydatki, nadużywanie substancji, ryzykowne działania, samookaleczanie lub próby samobójcze.

Osoby z borderline mają również trudności w utrzymywaniu stabilności w relacjach interpersonalnych. Często mają problem z utrzymaniem trwałych i zdrowych relacji z innymi ludźmi. Mogą przejawiać skrajne myślenie czarno-białe, zmieniać swoje opinie o innych ludziach w szybkim tempie, a także doświadczać dużego lęku przed odrzuceniem.

Inne objawy zaburzenia borderline mogą obejmować silne uczucie pustki lub nudności, trudności w zarządzaniu stresem, impulsywność, trudności w kontrolowaniu emocji, zubożone poczucie tożsamości, nietypowe reakcje psychotyczne (stanowiące chwilowe przekonania lub widzenia niezgodne z rzeczywistością) oraz myśli i zachowania samobójcze.

Przyczyny

Chociaż przyczyny tego zaburzenia nie są w pełni poznane, uważa się, że czynniki genetyczne, środowiskowe i neurobiologiczne mogą mieć wpływ na jego rozwój. Również traumy wczesnego dzieciństwa, takie jak nadużycie fizyczne, emocjonalne lub seksualne, mogą przyczyniać się do rozwoju zaburzenia borderline.

Leczenie

Leczenie zaburzenia borderline obejmuje zazwyczaj kombinację psychoterapii, takiej jak terapia dialektyczno-behawioralna (DBT) lub terapia poznawczo-behawioralna (CBT), oraz leków, które mogą pomóc w zarządzaniu niektórymi objawami, takimi jak depresja czy lęk. Terapia może pomóc osobom z borderline w rozwijaniu zdrowszych strategii radzenia sobie z emocjami, wypracowywaniu umiejętności społecznych i budowaniu zdrowszych relacji.

Przejdź do góry