Łuszczyca (łac. psoriasis) jest przewlekłą, niezakaźną chorobą skóry, którą charakteryzuje występowanie czerwonych, wyraźnie odgraniczonych plam na skórze, pokrytych srebrzystobiałymi złuszczającymi się łuskami. Najczęściej dotyka skórę na łokciach, kolanach, skórze głowy, okolicach pępka, plecach, dłoniach i stopach, ale może występować również w innych obszarach ciała.
Opis
Łuszczyca jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, co oznacza, że układ odpornościowy organizmu atakuje własne komórki skóry, co powoduje ich nadprodukcję. Proces ten skraca cykl życia komórek skóry z normalnych kilku tygodni do zaledwie kilku dni. W wyniku tego, komórki gromadzą się na powierzchni skóry, tworząc czerwone plamy – ogniska zapalne.
Istnieje wiele różnych typów łuszczycy, włączając w to: łuszczycę plackowatą, wyprysk łojotokowy (łuszczyca skóry głowy), łuszczycowe zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie paznokci oraz inne rzadkie formy tej choroby.
Przyczyny
Przyczyny łuszczycy nie są do końca poznane, jednak uważa się, że zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe odgrywają istotną rolę w jej rozwinięciu. Stres, urazy skóry, infekcje, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, niektóre leki, jak również zmiany hormonalne mogą również mieć wpływ na pogorszenie objawów łuszczycy.
Leczenie
Chociaż nie ma skutecznej metody leczenia łuszczycy, istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc w kontrolowaniu jej objawów. Leczenie może obejmować stosowanie kremów i maści na bazie kortykosteroidów, leków immunosupresyjnych, terapii światłem (fototerapii), a także zmiany stylu życia, takie jak unikanie stresu, prawidłowe nawilżanie skóry i unikanie czynników, które mogą prowokować nasilenie objawów.
W przypadku podejrzenia łuszczycy, ważna jest konsultacja z dermatologiem w celu postawienia właściwej diagnozy i opracowania odpowiedniego planu leczenia.