Jęczmień

Jęczmień jest częstą infekcją bakteryjną gruczołów zlokalizowanych w brzegach powiek. To schorzenie nie częściej dotyka dzieci a czasem jest związane z zapaleniem brzegów powiek ( podrażnienie, obecność łupieżu wokół cebulek rzęs).

Objawy i dolegliwości

Jęczmień przyjmuje postać małej czerwonej, bolesnej kulki z żółtawym centrum u podstawy rzęs. Jej wielkość może zmieniać się w czasie.

Leczenie

Często jęczmienie po pewnym czasie znikają samoistnie. Proces wyleczenia można wspomóc stosując ciepłe kompresy i mycie podstawy rzęs nawilżonymi, bawełnianymi wacikami dwa razy dziennie.

Jeśli jest to możliwe lekarz może usunąć zainfekowaną rzęse. Pomocne może być zastosowanie maści z antybiotykiem na brzegi powiek. Rzadziej, jeśli jęczmień rozprzestrzeni się na całą powierzchnie powiek, konieczne może okazać się zastosowanie doustnej antybiotykoterapii.

Uwaga

Jeśli zauważysz narastające zaczerwienie twoich powiek, nasilenie dolegliwości bólowych lub widzenie stanie się bardziej niewyraźne powinieneś pilnie skontaktować się z okulistą

Przejdź do góry